Σάββατο 8 Νοεμβρίου 2014

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΥΣ

Από το BASKETAKI.COM

Στο τέλος ο ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ αποδείχτηκε πιο «πεινασμένος» από τα Piranhas.

Ένα πολύ καλό ματς, ειδικά για 30 λεπτά, διεξήχθη στα εκπαιδευτήρια Πλάτωνα με τον ΟΦΗΗ να επικρατεί των Piranhas με 60-54 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του έκτου ομίλου.

Το σκορ άνοιξε με εύστοχη βολή του Στεριώτη, για να προσπεράσουν ακολούθως στο σκορ οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Γρηγορίου. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και πάλι από τη γραμμή των βολών, αυτή τη φορά με τον Τζίκα. Από εκεί και πέρα η διακύμανση του σκορ πήγαινε καλάθι καλάθι για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (14-11) υπέρ του ΟΦΗΗ.
            Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου τα Piranhas έφεραν το ματς στο πόντο, με δίποντο και πάλι του Γρηγορίου, ενώ ο Δελέγκος επανέφερε στο +3 την ομάδα του. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να «διαβάζουν» καλύτερα τον αγώνα και τρέχοντας ένα σερί 0-6 με τους Τσατσάκο, Ξενάκη και Γρηγορίου πέρασαν μπροστά με τρεις πόντους. Άλλη μια ισοπαλία στο μάτς στο 15' με τρίποντο του Φιλίνη. Το ημίχρονο έληξε στο 22-25 ύστερα από δίποντο του Αποστολάκη και εύστοχη βολή του Κουντουριώτη.
         Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει διαφορά. 6.10" για τη λήξη του δεκαλέπτου και ο φωτεινός πίνακας έδειχνε τους φιλοξενούμενος στο + 4 ύστερα από δίποντο του Γρηγορίου. Κάπου εκεί όμως ακολούθησε ένα σερί 8-0 για τον ΟΦΗΗ με καλάθια των Πισιτέλη, Στεριώτη και του αρχισκόρερ της ομάδας Νικολαΐδη για να κάνουν το σκορ 35-31. Η περίοδος έληξε στο +2 για τους Ηρακλειώτες (37-35) και όλα έδειχναν χιτσκοκικό φινάλε, καθώς 8 λεπτά για τη λήξη του αγώνα, το σκορ ήταν 43-40 για τον ΟΦΗ.
             Υπολογίζαμε όμως χωρίς τους Στεριώτη, Νικολαΐδη και Δελέγκο, οι οποίοι έτρεξαν ένα σερί 12-0 και ουσιαστικά 2:50 πριν το τέλος καθάρισαν τον αγώνα φέρνοντας το σκορ στο 55-40. Τα Piranhas δεν τα παράτησαν, έδειξαν ομάδα από «μέταλλο» και με τους Τσατσάκο, Γρηγορίου και Σαίτη, κατάφεραν να μειώσουν στο -4 (58-54), με 16" να υπολείπονται. Σημείο αναφοράς όμως αποτέλεσε σε εκείνο το σημείο το άστοχο σουτ τριών πόντων του Γρηγορίου, το οποίο θα έφερνε τη διαφορά στο πόντο. Εν τέλει ο Φιλίνης με 2 εύστοχες ελεύθερες βολές έγραψε το τελικό σκορ πανηγυρίζοντας το 2 στα 2 για την ομάδα του.
           Καλύτεροι παίκτες για τους γηπεδούχους οι Δελέγκος με 16 πόντους (5/6 δίποντα, 1/2  τρίποντα,  3/4 βολές) και Νικολαΐδης με 18 πόντους (3/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/5 βολές). Στο αντίποδα στους διακριθέντες ήταν ο Γρηγορίου με 15 πόντους (4/10 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 1/4 βολές) σουτάροντας πάντως με πολύ άσχημα ποσοστά και ο Τσατσάκος με 18 πόντους (8/13 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 2/3 βολές).

ΟΦΗ Ηρακλείου (Λαμπρόπουλος): Καντάς, Δελέγκος 16 (1), Τσολάκης, Βαφειάδης 1, Νικολαΐδης 18 (3), Φιλίνης 6 (1), Ιωαννίδης 3, Πισιτέλης 4, Λαμπρόπουλος Δ, Λαμπρόπουλος Γ, Τζίκας 4, Στεριώτης 8
Piranhas (Σαΐτης): Αρκούλης, Γρηγορίου 15 (2), Κουντουριώτης 5, Ζορτίκης 3, Ξενάκης 2, Σαΐτης 7, Αποστολόπουλος, Τσαΐνης 2, Τσατσάκος 18, Αποστολάκης 2
Τι μας άρεσε: Στα 16 δευτερόλεπτα για τη λήξη και ο Γρηγορίου σηκώνεται από τα 6,75 για να μειώσει στο πόντο. Πραγματοποιεί κακό σουτ και κατά συνέπεια αστοχεί. Όλοι οι συμπαίκτες του, με μια φωνή, του λένε : “Δεν πειράζει Κώστα”. Δείγμα ομάδας….
Τι δεν μας άρεσε: Ο υπερβάλλων ζήλος του Ξενάκη, ο οποίος κάποιες φορές το παράκανε κάνοντας ακόμα και θέατρο, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να το αντιληφθεί και να τον χρεώσει με τη μοναδική τεχνική ποινή του ματς.